علت قارو قور و صدای زیاد شکم و معده تان را جدی بگیرید

2334
graphicstock.com

علت قارو قور و صدای زیاد شکم و معده تان را جدی بگیرید

در جمع دوستان تان نشسته اید و به یکباره  صدایی مثل صدای قاروقور از شکم تان بلند میشود این صداها ممکن است شما را در جمع خجالت زده کند اما از نظر متخصصان موضوع به این سادگی نیست و گاهی تکرار صداهایی را که از بدن تان به گوش می رسد، باید به عنوان هشدارهایی جدی برای سلامت تان تفسیر کنید.

در این مطلب صداهایی را که باید جدی بگیرید، معرفی می کنیم و به شما راه های رمزگشایی زبان بدن تان را آموزش می دهیم. شاید اگر بدانید که این صداها چطور و چرا ایجاد می شوند، راه کوتاه تر و کم هزینه تری را برای درمان انتخاب کنید.

گوش تان زنگ می زند؟

- Advertisement -

صدای زنگ یا وز وز که زود شروع می شود و سریع تمام می شود، گاهی این صداها که با صدای دینگ شناخته می شود، امان تان را می برد. مغز شما سیگنال های الکتریکی صدا را نادرست تعبیر میکند در نتیجه شما این صداهای اضافه را می شنوید. ممکن است وز وز به علت آسیب مدار داخلی گوش هم اتفاق بیفتد که شاید به خاطر قرار گرفتن در معرض صداهای بلند ایجاد شده باشد که در این شرایط استفاده از گوش پنبه هنگام قرار گرفتن در معرض صداهای بلند ضروری است یا ممکن است تنها به علت استرس سرو کله این صداها پیدا شده باشد. گاهی هم مشکل تنها با شست وشوی گوش در مطب دکتر و خالی شدن جرم های گوش حل میشود

 

به دکتر مراجعه کنید اگر…

اگر صدای وز وز تنها در یک گوش شما به طور مداوم شنیده می شود، ممکن است دچار عفونت گوش یا بیماری گوش داخلی شده باشید.

البته هنوز علت بسیاری از این دست از بیماری ها به طور حتم معین نشده است؛ بنابراین درمانی قطعی نیز وجود ندارد که به شما تضمین دهد حتما مشکل وز وز گوش تان حل می شود اما از آنجا که گوش تان می تواند حتی تا ایجاد آسیب های جدی ناحیه سر و مغز را به همراه بیاورد، نمی توانید ساده ترین مشکلی که در این ناحیه رخ میدهد را بی اهمیت تلقی کنید. در مواقعی که علت قطعی منشا صدا پیدا نشود، دکتر از شیوه هایی مثل استفاده از «سمعک و ماسک های صدا» (شیئی مانند سمعک که درون گوش قرار می گیرد) برای برطرف کردن نشانه های آزار دهنده استفاده میکند.

در چنین شرایطی، باید با کمک متخصص گوش، حلق و بینی، وضعیت گوش تان را بررسی کنید. در صورت زیاد بودن جرم گوش های تان با شست و شو جرم ها را خالی کنید و در صورتی که عفونت گوش باعث این مشکل شده است، با مصرف داروهایی که دکتر تان تجویز میکند، برای درمان عفونت تلاش کنید. البته یادتان نرود که دوره دارو درمانی را کامل باید طی کنید تا مشکلی که دچارش شده اید، دوباره سراغ تان نیاید.

آرنج تان تلق و تلوق میکند؟

این مفصل هم مثل مفاصل دیگر می تواند مشکلات جزئی حرکتی در آرنج تان ایجاد کند که گاه با صدا همراه است احتمال دیگر این است بخشی از مفصل آرنج تان سفت و غلیظ شده باشد. دکتر اسکات استینمن، استاد ارتوپدی در کلینیک مایو می گوید: اگر این تلق و تلوق کردن آرنج تان با درد همراه نباشد، بی ضرر است

به دکتر مراجعه کنید اگر…

با حرکت آرنج تان درد حس می کنید یا مفصل تان قفل می شود، ممکن است آرتریت باعث درد شما شده باشد که در این صوت می توانید با درمان های دیگری مانند فیزیوتراپی مشکل را کم یا برطرف کنید. شما نباید صدا دادن مفاصل و استخوان های بدن تان را ساده تلقی کنید و از کنار این موضوع بگذرید.

زانو و مچ پای تان تلق و تلوق میکند؟

هنگام پیاده روی یا خم کردن و دراز کردن زانو های تان صدای تلقی را می شنوید که اغلب بدون درد بوده و ممکن است سال ها با شما همراه باشد. هرچه وزن شما بیشتر باشد، غضروف های شما فشار بیشتری را تحمل می کنند و به احتمال بیشتری با صدا همرا میشود اگر هنگام آسیب دیدگی صدای تلق بلندی شنیدید و درد احساس کردید، احتمالا رباط های شما پاره شده اند. به گفته متخصصان این صداها عموما از ضربه محکم ناگهانی بالای اتصال زردپی، جابه جایی غضروف ها یا شکسته شدن غضروف ها ناشی می شوند.  اگر حرکت اشتباهی حین فعالیت های روزانه یا ورزش کردن انجام داده باشید، احتمال اینکه چنین مشکلی سراغ تان بیاید و بدن تان را به صدا بیندازد، کم نخواهد بود.

به دکتر مراجعه کنید اگر…

در این ناحیه ها درد و تورم دارید یا پاهای تان قفل شده یا اینکه در انجام فعالیت های ورزشی با محدودیت روبه رو هستید؟  درد زانو ممکن است به علت پاره شدن ساقه مینیسک (نوعی غضروف خاص که مفصل را می پوشاند) ایجاد شده و درد مچ پا هم می تواند به علت ورم مفاصل و تاندون آسیب دیده، ایجاد شده باشد. البته بیماری آرتروز هم گاهی با چنین سرو صداهایی همراه است، اما زانویی که به علت آرتروز صدا میدهد، همیشه تلق و تلوق میکند و با صداهایی که تنها گاهی ایجاد می شوند، متفاوت است

بنابراین حتی اگر صدای زانو ها و مچ پای تان را گاهی می شنوید، چاره ای جز پیگیری دکتری مشکل برای تان باقی نمی ماند؛ چراکه ممکن است خطر ساییدگی استخوان ها و آسیب دیدگی جدی مفاصل شما را تهدید کند و کارتان را به عمل های سخت و پرهزینه اورتوپدی بکشاند.  مشکلاتی که برای زانوهای شما ایجاد می شود، در صورت درمان نشدن در مراحل اولیه ممکن است اختلالی جدی در فعالیت های تان ایجاد کند یا شما را مجبور به انتخاب درمان های پرهزینه و طولانی مدت کند.

معده تان قار و قور میکند؟

شنیدن این صدا می تواند هشداری برای معده شما باشد. دستگاه گوارش شما در میان یکسری انقباض های شدید و اغلب پر سر و صدا، هر دو ساعت باقیمانده مواد غذایی را هضم میکند. این اتفاق که بین وعده های غذایی می افتد کاملا طبیعی است روده همه افراد چه زمانی که پر و چه زمانی که خالی باشد؛ حرکاتی را دارد که گاهی با سر و صدا همراه است البته صدای قار و قور کردن شکم به این معنا نیست که زمان خوردن میان وعده رسیده است لازم نیست صدای قار و قور شکم تان را بهانه ای برای پرخوری تلقی کنید. پس  چنین صداهایی را به هیچ وجه اتفاقی تلقی نکنید و حتما در مورد آن با متخصص گوارش مشورت کنید.

به دکتر مراجعه کنید اگر…

معده تان ورم کرده و درد میکند؟  اگر با فشار دادن شکم تان صدا را می شنوید، حتما به دکتر مراجعه کنید. چراکه در موارد نادر ممکن است روده های تان دچار انقباضات شدید یا خفیف شده باشد یا ممکن است دچار انسداد دردسرساز روده شده باشید که نیاز به درمان سریع دارد گرچه اسنداد روده بیماری نادری است اما نمی توانید احتمال دچار شدن به آن را از ذهن تان بیرون کنید. گذشته از این موارد، ممکن است صداها به علت استرس و اضطراب و تحریک روده با مواد غذایی خاص یا حتی رشد بیش از حد میکروب ها ایجاد شده باشد اما اگر درد و ورم ندارید با استرس غذا نخورید و هنگام غذا خوردن صحبت نکنید تا هوا به معدتان نفوذ نکند.

 

تمام شب خروپف می کنید؟

صدای آرامی که از میان دهان و گلوی شما هنگام نفس خارج می شود، خروپف نامیده می شود که گاهی مخل خواب و آسایش خود شما و دیگران میشود هنگامی که بینی شما کیپ است، ورود هوا به داخل مشکل می شود و حالتی که مانند مکش در گلو ایجاد می شود، بافت نرم گلو را به هم می چسباند و این صداهای آزار دهنده را ایجاد میکند. البته گذشته از این موضوع انحراف بینی یا مشکلات در تیغه بینی هم ممکن است باعث ایجاد خروپف شود.

به دکتر مراجعه کنید اگر…

شب در حالی که نفس نفس می زنید، عرق می کنید، ازخواب بیدار می شوید یا طی روز احساس خواب آلودگی می کنید، شاید به آپنه خواب دچار شده باشید و برای بهتر نفس کشیدن در شب به دستگاهی به نام «CPAP» نیاز داشته باشید اما همیشه آپنه دلیل خرخرو شدن شما نیست. ابتدایی ترین و مهمترین دلیل خروپف چاقی است که باعث می شود چربی بیشتری در اطراف گردن تان ایجاد شود و مانع عبور هوا میشود برای خلاص شدن از این مشکل، نباید سیگار هم کشید و بیشتر به پهلو بخوابید و البته از بالشی با ارتفاع مناسب استفاده کنید.

استخوان فک تان صدا میدهد؟

صد ایی که از فک شما خارج می شود به علت نزدیک بودن به گوش معمولا بسیار آزار دهنده است گاهی این صدا آنقدر زیاد است که اطرافیان هم آن را می شنوند. اگر فک تان صدای زیاد و بلندی دارد، ممکن است مفصل یاغضروف فک بالا و پایین تان از محورش خارج شده باشد. البته شنیده شدن این صدا الزاما به معنی وجود مشکل جدی برای شما نیست. البته جدی نبودن این مشکل مبنی بر این نیست که مجبورید تا آخر عمر این صداها را تحمل کنید و دم برنیارید؛ بلکه با مراجعه به دکتر و بررسی عوامل احتمالی می توانید بدون تلق و تلوق فک تان به زندگی ادامه دهید.

به دکتر مراجعه کنید اگر…

فک تان قفل می شود یا به طور کامل بازو بسته نمی شود یا هنگام شب فک تان گره می خورد و به هم فشرده می شود، برای کاهش این مشکل می توانید از اسپیلت دندان که با سفارش دنداندکتر تان ساخته می شود، استفاده کنید. گذشته از این اگر مشکلی در فک تان دارید، نباید آدامس بجوید و سراغ خوراکی هایی که جویدن شان سخت است، بروید یا لقمه بزرگ بگیرید. عاداتی مانند جویدن ته خودکار و ناخن ها می تواند شرایط بیمار را حادتر کند. برای درمان اولیه می توانید از قرار دادن کیسه های یخ یا حوله گرم روی مفصل فک استفاده کنید.

قلب تان در گوش تان می زند؟

صدای تپشی که در گوش تان شنیده می شود، گرچه به معنای ابتلای تان به بیماری مهمی نیست، اما می تواند خبر از مبتلا شدن تان به مشکلی نیازمند درمان را بدهد. در واقع ممکن است خیلی از افراد بعد از ورزش یا فعالیت شدید این صدا را تجربه کرده باشند اما در برخی دیگر این صداها قطع نمیشود البته این حالت ممکن است به این علت که گوش های شما نسبت به صدا حساس تر شده اند یا اینکه به دلایلی صدای جریان خون شما بلند تر شنیده می شود، ایجاد شده باشد.

به دکتر مراجعه کنید اگر…

شایع ترین علت صداهای غیرنرمال، اختلالاتی است که در رگ های بسیار بزرگ که خون را از مغز به پایین و به قلب می برند، ایجاد می شود و درست زمانی اتفاق می افتد که از گوش عبور میکند. اگر مشکل از گوش تان آغاز شده باشد، احتمالا مشکلی جدی نیست وممکن است تنها از کانال گوش تان که به علت چرک بسته شده است، ناشی شده باشد. البته ممکن است این صدا ها به خاطر علت های دیگری مثل اتواسکلروز، سفت شدن استخوان های گوش میانی، از دست دادن استخوان پوشاننده بخشی از گوش داخلی هم ایجاد شده باشد.

 

کسی در سرتان داد می زند؟

شنیدن این صداهای ناگهانی به نام سندرم انفجار سر شناخته میشود بنابر تحقیقاتی که انجام شده است، افرادی مبتلا صداهایی مثل انفجار بلند، صدای جریان الکتریکی، صدای کف زدن، صدای ترقه بازی و رعد و برق را می شنوند. برخلاف اینکه این سندرم بسیار آزاردهنده و ترسناک است، از جنبه دکتری کاملا بی ضرر است اما علت این بیماری چیست؟ یک نظریه می گوید: فعالیت ناقص در ساقه مغز اتفاق می افتد و این سندرم را ایجاد میکند. شما برای خوابیدن ابتدا باید بدن تان که ساقه مغزتان هم جزء آنهاست، آرام کنید. این آرام سازی شامل آرام کردن نورون های حرکتی (مسوول حرکت)، نورون های بصری (مسوول بینایی)، سلول های عصبی شنوایی (مسوول صدا) هستند

به دکتر مراجعه کنید اگر…

سندرم انفجار سر را مداوم تجربه می کنید و باعث آزار شما می شود؟این صداها امان تان را بریده است و نمی دانید چرا این صداها در گوش تان پیچیده است؟

افرادی که اختلالات خواب دارند، بیشتر مستعد این بیماری هستند با مراجعه به دکتر و با توضیحات کامل به درمان مناسب بپردازید، حتما مشکلات احتمالی را به طور کامل بررسی کنید. شاید با درمان بی خوابی تان از شر این صداهای مزاحم خلاص شوید. درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما بسیاری از روانشناسان علت اصلی آن را به خستگی نسبت می دهند. آرامش تان را حفظ کنید ، شاید با مراجعه به روانشناس و حل مشکلاتی که ریشه ای هستند هم ناراحتی های روحی تان را کاهش دهید و راحت تر بخوابید و مشکلات تان حل شود. این بیماری عموما در زنان بیشتر از مردان شیوع دارد و معمولا در افراد بالای 50 سال اتفاق می افتد.

گلوی تان تیک تیک میکند؟

این صدا می تواند به علت بیماری های عصبی مثل پارکینسون که بر کنترل عضلات شما اثر گذاشته است، ایجاد شده باشد. به طورکلی افرادی که پیر می شوند عضلات صوتی آنان نیز ضعیف تر می شود و انحنای بیشتری پیدا میکند. در برخی موارد صدای تیک به علت مشکل در غضروف تیروئید است که دکتر می تواند با جراحی مشکل را حل کند.

به دکتر مراجعه کنید اگر…

هنگام بلعیدن غذا صدای تیک تیک می شنوید؟  این بیماری بسیار نادر است و به همین دلیل دکتران گوش و حلق بینی تجربه درمانی زیادی در این زمینه ندارند. در این موارد می توانید به کلینیک های صدا مراجعه کنید. در تهران هم کلینیک صوت و حنجره دکتر صالحی بالاتر از میدان ونک در این زمینه فعالیت میکند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید