کمر درد دارید دشمن کمر را بشناسید

25872
graphicstock.com

کمر درد دارید دشمن کمر را بشناسید

کمر درد را می توان ناشی از دلایل گسترده ای دانست که هر روزه محققان به برخی از آنها پی می برند و تا به حال راه های بسیاری برای جلوگیری از آن ارائه شده است. بسیاری از دلایل کمردرد به طرز نشستن بستگی دارد اما برخی دلایل نیز هستند که می توانید آن ها را تنها در خانه جویا شوید. این دلایل پنهان به راحتی قابل پیشگیری هستند و تنها باید آن ها را به خوبی بشناسید.

مهمترین دشمنان ستون فقرات خود را بشناسید

** شست و شوهای خانگی:

یکی از بزرگترین دشمنان کمر شما شست و شوهای مختلفی است که هر روزه انجام می دهید. از شستن زمین تا پاک کردن پنجره ها یا حتی شستن ظروف کثیف می توانند عاملی برای کمر درد باشند. هر بار که شما خم می شوید یا برای پاک کردن نقطه ای در ارتفاع زیاد کش می آیید ستون فقرات شما فشار زیادی را تحمل می کند. برای پاک کردن هر بخش خانه وسیله و ابزار مخصوص آن را داشته باشید تا از کمر درد به دور بمانید.

** بالش اشتباه:

خواب را همیشه به عنوان زمان تنظیم شدن فعالیت های بدن یاد می کنیم ولی درست خوابیدن یک شرط بزرگ و همیشگی بوده است. بالش بخشی مهم از رخت خواب شماست که می تواند باعث کمر درد شود. انتخاب بالش های بلند یا کوتاه باعث می شود تا گردن در حالتی نامناسب قرار بگیرد. در این موقع است که ستون فقرات از حالت اصلی خود خارج شده و کمر درد به سراغ شما می آید.

- Advertisement -

** زمین سخت:

در خانه غالبا در حال قدم زدن هستیم ولی هر قدمی که روی زمین سخت مانند سرامیک یا پارکت می زنید نشانه ای از کمر درد در بدن شما به وجود می آید. محققان اعلام کرده اند در خانه هیچ چیز نمی تواند بیشتر از زمین سخت برای کمر مضر باشد. این نکته با همه خطراتش راه حلی ساده دارد چراکه با یک قالیچه یا فرش می تواند از این دردها جلوگیری کند.

** لپ تاپ:

کار با لپ تاپ که یکی از ساده ترین کارهایی است که در خانه انجام می دهید ولی می تواند باعث بروز کمر درد شود. شاید به نظر موردی در کار با لپ تاپ روی مبل یا به صورت درازکش نباشد اما بعدها باید نتیجه آن را مشاهده کنید. لپ تاپ اگر درست در مقابل شما قرار نگرفته باشد و ستون فقرات شما صاف نباشد می تواند باعث بروز دیسک کمر شود.

چاقی شکم :

این مشکل موجب فشار بیش از حد بر مهره های کمر ، افزایش گودی و آرتروز تدریجی این ناحیه شده و بتدریج کمر درد و بیرون زدگی دیسک ها را ایجاد خواهد کرد .

نکته ی جالبتر اینکه سایر قسمتهای ستون فقرات نیز در حضور چاقی شکم تحت تاثیر قرار میگیرند و سلامت این نواحی نیز به خطر می افتد

خوابیدن در حالتهای نامناسب :

خوابیدن روی شکم یا مچاله کردن بدن ، قرار دادن دستها در زیر تنه یا بد قرار دادن پاها، استفاده از بالش های بزرگ ، بلند ، سفت و حتا استفاده نکردن از بالش میتواند موجب فشار بیش از حد و آسیبهای جدی به ستون فقرات شود .

نشستن روی زمین ، انداختن سفره روی زمین :

بسیاری از ما عادت داریم روی زمین و در حالت چهار زانو یا دو زانو بنشینیم و اصرار داریم حالت سنتی و قدیمی را حفظ کنیم ، در صورتیکه نمیدانیم این حالت ها فشار بسیار زیادی بر نواحی مختلف بدن ، مفصل و تاندونهای ما وارد میسازند.

ایجاد آرتروز زانو ، لگن ، کمر و …کمترین مشکلات ناشی از این شکل نشستن بشمار میروند.

نشستن در حالت چمباتمه فشار بسیار بالایی را بر مفصل اندام تحتانی و کمر وارد میسازد و ریسک بیرون زدگی دیسک کمر را شدیدا افزایش میدهد.

البته این نکته را نیز نباید فراموش کرد که استفاده نامناسب از صندلی و یا نشستن روی صندلی های غیر استاندارد نیز به همين میزان مشکل آفرین خواهند بود .

بسیاری از مبلها و راحتی ها حالت استاندارد را نداشته و این تصور را در ذهن پدید می آورند که نشستن روی صندلی یا مبل موجب بیشتر شدن مشکلات و دردهای مفصلی میشود .

استفاده از توالت های سنتی :

روزانه با افراد زیادی سر و کار دارم که بدلیل ابتلاء به مشکلات ستون فقرات ، آنها را به استفاده از توالت های فرنگی ترغیب میکنم و جالب اینکه مقاومت زیادی را از طرف آنها شاهد هستم .

بارداری و بغل کردن کودکان :

یکی از بیشترین مشکلات در خانومها ، پیدایش دردهای شدید کمر ، و ایجاد یا افزایش گودی کمر در دوران بارداری و چند سال ابتدای تولد کودک است .

ضعیف بودن ماهیچه ها ، افزایش حجم شکم ، ایستادن در حالت های نامناسب ،

جلو دادن شکم هنگام ایستادن ، قوز کردن و جمع کردن شانه ها موجب وارد شدن فشارهای بیش از حد بر ستون فقرات گشته و دردهای کمر ، گردن و … را ایجاد خواهد کرد .

استفاده از تشک مناسب هنگام خواب:

شاید برایتان جالب باشد که بدانید خوابیدن روی زمین سفت و استفاده نکردن از تشک و خوابیدن طولانی مدت روی پتو و اینگونه موارد اشتباهی مصطلح و دیدگاهی از رده خارج است. بسیاری از افراد در مورد بهترین مارک تشک طبی سوال میپرسند.

پیشنهاد ما به همه ی بيماران استفاده از تشک های پنبه ای یا پشمی ( تشکهای خانگی و سنتی ) میباشد . ( با ارتفاعی حدود ۴_ ۵ سانتیمتر ) این تشک ها به شرطی که کهنه و مچاله و ناصاف نشده باشند بهترین گزینه ی استفاده هستند و تقریبا تمام مشخصات مورد نیاز برای تضمین سلامت ستون فقرات را دارا هستند.

ورزش های نامناسب و غیر اصولی

، دراز و نشست و بسیاری از حرکات غیر صحیح که تحت عنوان ورزش به ما آموزش داده میشوند ، حرکات شدید پرتابی اندام ها ، چرخش های شدید و نامناسب بدن و بازیهایی مثل فوتبال یا حرکات کنترل نشده در رزمی کاران یا کشتی گیر ها ، حمل کیف های سنگین ، کیف های شانه ای ، ایستادن های بدون دلیل و طولانی مدت ، خم و راست شدن زیاد ، بلند کردن اجسام سنگین ، جابجا کردن وسایلی مثل یخچال ، ماشین لباس شویی و … بتنهایی و در شرایط نامناسب و به شکلی غیر اصولی ،استفاده از جاروهای دستی یا برقی در حالت خمیده و برای مدت نسبتا طولانی ، و …میتوانند بتدریج یا حتي بصورت ناگهانی فشارهای قابل توجهی بر مفاصل وارد ساخته و سرعت پیدایش آرتروز را شدیدا افزایش دهند.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید