هرگز ایستاده آب نخورید! : 8 تاثیر منفی ایستاده آب خوردن بر بدن

664
graphicstock.com

هرگز ایستاده آب نخورید! : 8 تاثیر منفی ایستاده آب خوردن بر بدن 

شاید این توصیه که بایستی 8 لیوان در روز آب مصرف کنید را شنیده باشید (که البته برای هر فرد متغیر است). اما شاخص دیگری در که در مصرف آب اهمیت دارد، که طریقه و نحوه آن است که در بسیاری از موارد به ایستاده آب خوردن ختم می‌شود. با اینکه اکثریت ما به طور ایستاده آب و دیگر میعانات را می‌نوشیم؛ دلایل متعددی بر عدم انجام این کار وجود دارد چرا که ایستاده آب خوردن می‌تواند آسیب‌ها و ضررهای متعددی را بر بدن و عملکرد آن وارد کند. اگر همچنان قانع نشده‌اید؛ 8 دلیل زیر حتما شما را مجاب خواهد نمود.

چرا نباید ایستاده آب خورد؟

بی دلیل نبوده که بزرگان به ما نشسته آب خوردن را توصیه نموده‌اند. در آموزه‌های دینی نیز به این امر اشاره شده است. ممکن است در هنگام ورزش نیز مربی از شما بخواهد تا ایستاده آب نخورید چرا که این کار می‎‌تواند عواقبی را به دنبال داشته باشد که محققین و پزشکان متخصص به تازگی دلایل علمی ممانعت از ایستاده آب خوردن را بیان کرده‌اند. اگر لیوان به دست دارید و می‌خواهید ایستاده آب بنوشید؛ شایع دلایل زیر شما را از آن منصرف نماید.

1. ایستاده آب خوردن می توان منجر به آرتروز شود

ممکن است برایتان باورنکردنی باشد اما احتمال بروز آرتروز در افرادی که عادت به ایستاده آب خوردن دارند؛ وجود دارد. در حالت ایستاده آب خوردن باعث می‌شود تا توازن میعانات بدن به هم خورده و این مشکل می‌تواند موجب انباشتگی مایع در مفاصل شده که بدین ترتیب امکان بروز آرتروز را فراهم می‌نماید.

- Advertisement -

2. می تواند موجب برخورد مضر با بدنه معده شود

متخصصین پزشکی دریافته‌اند که مصرف ایستاده آب می‌تواند منجر به وارد شدن سریع مایع به روده شود که این سرعت ورود آب می‌تواند برخورد با دیواره معده را به همراه داشته باشد. این برخورد با دیواره معده می‌توانند مشکلات بلند مدتی را برای دستگاه گوارش ایجاد کند؛ همانطور که به معده آسیب می‌رساند.

3. همچنان تشنه خواهید ماند اگر ایستاده آب بخورید

تشنگی شما هیچ‌گاه نمی‌تواند با ایستاده آب خوردن رفع شود. بهتر است به جای حالت ایستاده، لحظه‌ای نشسته و مقدار متعادل‌تری از آب را مصرف کنید تا تشنگی شما رفع شود.

4. با ایستاده آب خوردن از سوء‌هاضمه ممکن است رنج ببرید

زمانی که نشسته آب می‌نوشید؛ اعصاب شما در حالت آرام و راحت‌تری قرار دارد که این به شما کمک می‌کند تا مایع و دیگر مواد غذایی را بهتر هضم نمایید.

5. کلیه شما به درستی آب را در زمانی که ایستاده آب می خورید؛ تصفیه نمی کند

خوردن آب در حالت ایستاده به تصفیه و پاک‌سازی آب توسط کلیه کمک نمی‌کند. به طور معمول ناخالصی‌ها در کلیه و مثانه باقی می‌مانند که می‌تواند به اختلال دستگاه ادراری و حتی وارد شدن آسیب‌های دائمی به کلیه منجر شود.

6. ایستاده آب خوردن موجب رقیق شدن اسید معده نمی شود

حتی باید در نظر گرفته که نوشیدن آب باید به آرامی و با ورودی‌های کوچک در حالت نشسته باشد. این روش کمک می‌کند تا اسید موجود در بدن با ترکیب با مقدار مناسبی از آب رقیق شود.

7. ایستاده آب خوردن می تواند موجب زخم ها و سوزش سر دل

وقتی در حالت ایستاده آب می‌نوشید؛ این کار باعث می‌شود تا مایع به سطح پایین مری با شدت بالایی برخورد نماید. این عمل در نتیجه می‌تواند موجب ایجاد اختلال و مزاحمت در اسفنکتر (مفصل بین معده و مری) شده که سوزش مری را می‌تواند به دنبال داشته باشد به این دلیل که اسید معده به سمت بالا صعود می‌کند.

8. ایستاده آب خوردن می تواند موجب سفتی عصب‌های شما شود

زمانی که ایستاده آب می‌نوشید؛ یک تنش در اعصاب شما به وجود می‌آید اما اگر در حالت نشسته مصرف نمایید؛ سیستم آرام‌ و هضم‌کننده موجب آرام نمودن اعصاب و تنش شده و می‌تواند فرایند هضم را تسهیل نماید.

اکنون چه؟ بهتر است نگاهی به عادت آب نوشیدن خود انداخته و نکات فوق را در آن جای دهید. در صورت بروز مشکلات گوارشی و دیگر عوارض بر اثر عادت ایستاده آب خوردن، می‌توانید با پزشک متخصص گوارش در ارتباط باشید.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید