نشانه های افسردگی ؛ کدام برای زنان و کدام برای مردان؟

803
graphicstock.com

علائم افسردگی به عنوان زنگ‌خطری برای ما هستند تا یادآور شوند که ما یا اطرافیانمان به کمک نیاز داریم. این بیماری خاموش توانایی تبدیل زندگی عالی به زندگی جهنمی را دارد، و در این راه سن و جنسیت نمی‌شناسد.

علائم و نشانه های افسردگی در مردان

۱. روحیه‌ی خوب و باانگیزه‌ی شما به‌شدت اُفت می‌کند

اُفت روحیه‌ی خوب و با انگیزه، یکی از شایع‌ترین علائم افسردگی در مردان است. تا به حال در چنین موقعیتی قرار گرفته‌اید: صبح روزی که قرار است در محل کارتان یک پروژه‌ی مهم ارائه دهید، ناگهان ماشین‌تان پنچر می‌شود! این از همان روزهای بدی است که برای همه پیش می‌آید و طبیعی است که در چنین مواقعی، ناراحت و افسرده شوید.

- Advertisement -

۲. به‌طور ناگهانی خشمگین می‌شوید

خشم ناگهانی، یکی دیگر از شایع‌ترین علائم افسردگی در مردان است. دکتر گریدن می‌گوید افسردگی اغلب از طریق یک «کُد یا قانون مردانه» که آسیب‌پذیری را ننگ و عار می‌داند، ظاهر می‌شود. بسیاری از مردان به‌علت این نوع تفکر، علائم افسردگی را به‌عنوان نشانه‌های ضعف درنظر می‌گیرند و به آنها توجهی نمی‌کنند.

بنابراین شما با عصبانیت نسبت به آن واکنش نشان می‌دهید: وسایل را پرتاب می‌کنید، فریاد می‌زنید، سعی می‌کنید از نظر جسمی و احساسی به دیگران صدمه بزنید. شما از تمام این رفتارها به‌عنوان ابزارهایی برای مقابله با حس منفی‌تان استفاده می‌کنید.

۳. به کارهای احمقانه و خطرناک دست می‌زنید

به‌عنوان مثال ممکن است ناگهان حس کنید که باید با سرعت بسیار بالا در یک خیابان مسکونی رانندگی کنید تا ثابت کنید که از پسش برمی‌آیید، با یک فرد بسیار قوی‌هیکل‌تر از خودتان دعوا کنید، محض شوخی به ۱۱۰ زنگ بزنید، پس از مصرف الکل پشت فرمان بنشینید، شرط‌بندی‌های احمقانه انجام دهید یا در یک موقعیت کاملا نامناسب با رئیس‌تان بحث کنید و… .

۴. به الکل یا سایر مواد وابستگی پیدا می‌کنید

همان‌طور که می‌دانید، مصرف مشروبات الکلی باعث می‌شود که موقتا احساس بهتری داشته باشید: الکل، مسیرهای دوپامین را در مغز شما مشتعل (فعال) می‌کند. دوپامین یکی از هورمون های شادی و یک انتقال‌دهنده‌ی عصبی است که به کنترل مراکز پاداش و لذت مغز شما کمک می‌کند. این سیگنال در هنگام افسردگی، به‌خوبی عمل نمی‌کند.

هنگامی که شما به احساس خوب ناشی از مصرف الکل عادت کردید، متوقف کردن آن چرخه‌ی خوددرمانی بسیار دشوار خواهد شد. اما الکل یک ماده‌ی ضدافسردگی بسیار مضر است. گریدن می‌گوید که الکل در اغلب اوقات، بسیاری از علائم افسردگی شما – مانند مشکلات خواب و عصبانیت – را افزایش می‌دهد. به‌علاوه مصرف بیش‌ از حد آن می‌تواند به عضلات، قلب و سایر بخش‌های بدن‌تان آسیب برساند.

۵. به‌شدت احساس خستگی می‌کنید

هنگامی که شما میلیون‌ها فکر وحشتناک در ذهن‌تان داشته باشید، مغزتان شما را بیدار نگه می‌دارد که می‌تواند به خستگی بیش‌ از حد در طول روز منجر شود. این مسئله ممکن است سایر نشانه های افسردگی مانند تحریک‌پذیری و نداشتن اشتها را بدتر کند.

۶. مردم را از خودتان می‌رانید

اگر افسرده باشید، حس می‌کنید برای هیچ چیزی اشتیاق ندارید و تمایل دارید تمام بخش‌های مثبت زندگی مانند روابط‌تان با سایر افراد را نادیده بگیرید.

این بدان معناست که ممکن است خودتان را منزوی کنید و از دوستان و خانواده‌تان فاصله بگیرید. شما خودتان را درون یک حباب کوچک حبس می‌کنید و سعی می‌کنید از دنیای اطراف‌تان دوری کنید. چون وقتی افسرده هستید، درواقع نمی‌توانید هیچ‌گونه لذت و شادی را احساس و درک کنید.

۷. میل جنسی شما کاهش می‌یابد

کاهش میل جنسی یکی از اولین علائم افسردگی در مردان است؛ به‌خصوص در مردان جوان. دکتر گریدن می‌گوید در بسیاری از اوقات ممکن است مردان با این تصور که به یک بیماری جدی مانند سرطان مبتلا هستند، به پزشک مراجعه کنند – بدون آنکه فکر کنند ممکن است مشکل‌شان از یک اختلال روانی نشئت بگیرد.

نشانه های افسردگی در زنان چیست؟

شناخت علائم افسردگی در زنان می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید در صورت بروز هر گونه مشکل در مراحل ابتدایی آن به دنبال راه‌حل باشید. در ادامه لیستی از علائم افسردگی در زنان را برای شما آورده‌ایم. بی‌شک داشتن یک یا چند مورد از این علائم می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که لازم است برای بررسی‌های بیش‌تر به یک متخصص مراجعه کنید.

لذت نبردن از علایق و سرگرمی های گذشته
مشکل در تمرکز طولانی مدت
کاهش مداوم اشتها
احساس ضعف و ناتوانی
احساس بی ارزشی و پوچی
عصبانی و خشمگین بودن
نداشتن امید به آینده
گریه‌های بی‌دلیل
داشتن اختلال خواب به ویژه در شب
تفکر درباره مرگ یا خودکشی
احساس گناه
کمبود انرژی و خستگی
تغییر عادت خواب (بیشتر یا کمتر خوابیدن)
نداشتن اعتماد به نفس
تغییر در میل به غذا خوردن (پرخوری یا بی اشتهایی)
دردهای فیزیکی مانند سردرد، کمردرد، مشکلات گوارشی و درد مزمن
احساس غم و مصیبت دائمی
حساس و ناآرام شدن

هر چند افسردگی در زنان ممکن است به دلایل مختلفی بروز کند که در بخش قبل مورد بررسی قرار گرفتند. اما راهکارهایی نیز وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توان از بروز یا تشدید افسردگی پیشگیری کرد.

۱) از دوستان و خانواده کمک بگیرید

همه ما برای اینکه درون خود احساس خوبی ایجاد کنیم به زمان و تلاش نیاز داریم. از این رو برای غلبه بر افسردگی بهتر است هر روز تصمیم مثبتی بگیرید و از دیگران برای انجام دادن آن کمک بگیرید. کمک گرفتن از اشخاص مهم زندگیتان، نقش موثری در غلبه بر استرس دارد. از این رو می‌تواند حال شما را بهتر کند.

۲) به سلامت خود اهمیت بدهید

برای پیشگیری از علائم افسردگی در زنان بهتر است سبک زندگی سالمی را انتخاب کرده و آن را با جدیت دنبال کنید. داشتن رژیم غذایی سالم، ساعت خواب منظم، ورزش، تفریح و یادگیری تکنیک های آرامش به شما کمک می‌کند تا وضعیت روحی خود را به درستی مدیریت کنید.

۳) ورزش را فراموش نکنید!

ورزش بزرگ ترین و قوی ترین ابزار برای غلبه بر بروز علائم افسردگی در زنان است. براساس تحقیقات ورزش منظم بیش‌تر از داروهای ضدافسردگی در کاهش احساس خستگی و افزایش انرژی تاثیر دارد.

۴) هر روز آفتاب بگیرید

نور آفتاب باعث به تعادل رسیدن سطح سرتونین در بدن می‌شود و به بهبود خلق و خوی شما کمک می‌کند. از این رو برای پیشگری از بروز علائم افسردگی در زنان بهتر است هر روز حداقل به مدت ۱۵ دقیقه در معرض نور آفتاب قرار بگیرید. البته در این مورد استفاده از کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید.

همچنین

تغییر در سبک زندگی روشی ساده ولی قدرتمند برای درمان افسردگی است. در برخی از موارد این روش می‌تواند به تنهایی کافی باشد. حتی درصورتی‌که شما به روش‌های درمانی دیگری هم نیاز داشته باشید، تغییر در سبک زندگی می‌تواند تا حد زیادی برای درمان افسردگی مؤثر باشد. همچنین این روش می‌تواند راه خوبی برای جلوگیری از بازگشت افسردگی پس از درمان آن باشد.

تغییرات سبک زندگی که می‌توانند برای درمان افسردگی مورد استفاده قرار گیرند:

تغذیه: خوردن وعده‌های غذایی کوچک و متعادل در طول روز به شما کمک می‌کند تا انرژی خود را حفظ کرده و تغییرات خلق‌وخوی را کنترل کنید. بااینکه ممکن است به دلیل انرژی‌زایی سریع، به سمت غذاهای شیرین جذب شوید، استفاده از کربوهیدرات‌های پیچیده می‌تواند گزینه‌ی بهتری باشد.

خواب: خوابیدن اثر قابل‌ملاحظه‌ای بر روی خلق‌وخوی دارد. زمانی که به‌ خوبی نخوابید، علائم افسردگی شما بدتر خواهند بود. مطمئن شوید که هر شب به مقدار کافی می‌خوابید.

حمایت اجتماعی: روابط اجتماعی قوی می‌توانند انزوا و کناره‌گیری را کاهش دهند که عاملی کلیدی در ایجاد افسردگی است.

کاهش استرس: در زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید که باعث کاهش و مدیریت استرس شوند. جنبه‌هایی از زندگی که شما را مضطرب می‌کنند را تحت نظر داشته باشید.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید